Пестициди – це хімічна сполука, яка використовується для захисту рослин, сільськогосподарських продуктів і боротьби з переносниками небезпечних захворювань. Використання пестицидів було заборонено ще за радянських часів, адже, вони мають надзвичайну токсичну дію хімічних засобів захисту рослин на довкілля та людей. На Кіровоградщині значна частина пестицидів зберігалась на складах. В 2012 році таких складів налічувалось близько 110, які містили  понад 1300 тонн отрути.

Про утилізацію складів з пестицидами почали говорити ще в 2010 році. Саме тоді в Кіровограді на прес-конференції директор Департаменту ЦЗ МНС України генерал-майор служби ЦЗ Василь Квашук, повідомив, що впродовж найближчих 5 років на Кіровоградщині планується утилізація небезпечних пестицидів. Трохи пізніше в листопаді 2010 року Міністерство охорони навколишнього природного середовища України розпочало збирання та перезатарювання непридатних до використання пестицидів та агрохімікатів на території Волинської, Луганської, Тернопільської, Хмельницької, Кіровоградської, Чернівецької областей та АР Крим. Як повідомляв тоді директор Департаменту екологічної безпеки Мінприроди України до 2012 року вони мали намір знищити та утилізувати склади зберігання непридатних  до використання пестицидів. Згідно із відповіддю А. Хомича,  заступника директора Департаменту екології та природних ресурсів: «за рахунок коштів Державного фонду охорони навколишнього природного середовища у 2012 році з території Кіровоградської області були вивезені усі наявні непридатні  до використання пестициди і агрохімікати, а саме 875,387 тонн. Контроль та за виконанням робіт здійснювала Державна екологічна інспекція у Кіровоградській області».  Але існує загроза в тому, що на території колишніх складів все таки є залишки пестицидів, що досі негативно діють.

А тому, Кіровоградський місцевий осередок Всеукраїнської екологічної громадської організації «МАМА-86» взяла під свій контроль виконання програми «Поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами». І впродовж 2014 року для запровадження в Кіровоградській області національної інформаційної кампанії «Майбутнє без непридатних пестицидів»  громадська організація в рамках Проекту «Підвищення рівня поінформованості та комунікацій, створення потенціалу для остаточного вирішення проблеми непридатних пестицидів в Україні» зібрав інформацію по області, щодо наявності складів, в яких зберігаються або захороненні непридатні до використання або заборонені до використання пестициди та отрутохімікати. А також їх кількість, інвентаризація, знешкодження непридатних та заборонених до використання пестицидів. Крім того поцікавились чи проводилась санація територій колишніх складів, після вивезення непридатних та заборонених до використання пестицидів на знешкодження.

«Протягом 2008-2012 рр. діяла обласна програма поводження з непридатними та забороненими до використання агрохімікатами та пестицидами. До проекту було залучені кошти фондів охорони навколишнього середовища усіх рівнів та кошти місцевих бюджетів області у невеликих обсягах. Протягом 2010 року перезатарено 212,8 тонн непридатних та заборонених до використання пестицидів та  агрохімікатів, із них за рахунок коштів Державного фонду охорони навколишнього природного середовища у сумі 4,0 млн.грн. вивезено за межі області 190,7 тонн для подальшого знешкодження за межами України. У 2011 році за бюджетною програмою було виділено 3051,0 тис грн., на збирання, перевезення, зберігання, оброблення та знешкодження 135,6 тонн непридатних до використання та заборонених до застосування хімічних засобів захисту рослин.  У 2012 р. з території області вивезені усі наявні непридатні до використання пестициди і агрохімікати, а саме 875,387 тонн»  — зазначив у відповіді Хомич А., заступник директора Департаменту екології та природних ресурсів Кіровоградської ОДА.

Про наявність складів та роботи, які були проведені з отрутохімікатами по районам, з отриманої відповіді на інформаційні запити можна прочитати в документі  Роботи-які-були-проведені-з-пестицидами-в-районах.

Бюджетна програма «Поводження з відходами та небезпечними хімічними речовинами», яку було прийнято в 2011 році дала свої результати. З території області було вивезено усі наявні непридатні до використання пестициди і агрохімікати, а саме 875, 387 тонн. З них вивезено 130 тонн з Бобринецького, 58,8 тонн з Голованівського, 17.6 тонн з Добровеличківського, 18,5 тонн Новоукраїнський, 20 тонн з Олександрійського району.  Отже, на 2012 рік  проблема знешкодження непридатних до використання пестицидів та невідомих отрутохімікатів була актуальною і з отриманих відповідей районних адміністрацій дієвою.

Однак, насторожує те, що у всіх відповідях на інформаційний запит не було зазначено, де саме знаходились склади із непридатними пестицидами та куди  їх вивезли для знешкодження. Лише деякі райони уточнили, яке  підприємство займалось вивезенням хімічних засобів за межі району. Тому, щоб впевнитись в тому, що наше навколишнє природне середовище не отримує токсичну дію від залишків зберігання в складах непридатних до використання пестицидів та отрутохімікатів, ми знову звернемось до районних державних адміністрацій, щоб отримати відповідь де  знаходились склади та куди  вивезли пестициди і хто  займався їх знешкодженням.

Фактично на документах немає жодного складу на території області. Але варто пам’ятати, що постійне використання пестицидів може привести до зменшення біологічної продуктивності, порушення функціонування ґрунтових мікробіоценозів, накопичення залишків пестицидів і їх похідних у поверхневих водних джерелах та ґрунтових водах може перешкоджати відновленню родючості, зменшення харчової цінності сільськогосподарської продукції. А тому ми закликаємо жителів області звернути увагу та повідомити нас про місця та можливі склади, що знаходяться біля вас. Проте, щоб запевнитись в тому, що шкоди здоров’ю людей і природному середовищу не має, ми плануємо створити Громадський контроль для перевірки територій, де знаходились  колишні склади. Перевірка полягатиме в оцінці роботи в складах: утилізація, очищення, санація приміщення.

Марина Кісільова

pesticides(1)

Share Button

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *